DALŠÍ AKCE

VYBRAT DLE DATA

VYBRAT AKCI

DEN ARCHITEKTURY

01. 10. 2019 » další informace

 
Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje na podzim devátý ročník celorepublikového festivalu DEN ARCHITEKTURY, do kterého jsou zapojena česká a moravská města a obce všech velikostí. Letos se uskuteční 1. až 7. října 2019.
 
 
Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. V České republice a lokálně na Slovensku však neslavíme pouze jeden den, ale celý týden architektury. Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje široké veřejnost nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.
 
Festival se koná každoročně průměrně v 75 městech a obcích či místech, a to během více než 190 akcí během dvou dnů. V roce 2018 však padl historický rekord a celkem 333 akcí se konalo v 93 městech, z toho čtyři na Slovensku.
 
Den architektury nejsou jen procházky, ale také cyklojízdy, plavby, projekce, diskuze, workshopy pro rodinné publikum, umělecké instalace a happeningy.
 
Téma roku 2019
 
V roce 2019 uplyne přesně 30 let od Sametové revoluce, která nám otevřela dveře na západ a zároveň odhalila československou architekturu světu. Po dlouhá desetiletí socialismu se domácí scéna snažila sledovat zahraniční trendy a odpovídat na ně adekvátním způsobem dané doby. Po pádu komunismu byla naopak zahlcena novými impulsy a západním kapitálem. Ten ji sice přinášel chtěnou podporu, ale zároveň se dravě zakusoval do mladé demokracie, ve které české architektura teprve hledala své uplatnění a místo.
 
Den architektury 2019 je tedy primárně zaměřen na stavby a realizace vzniklé v porevolučních letech v historickém kontextu původní zástavby. Snahou bude pojmenovat 90. léta v celé jejich šíři ať již v pozitivním nebo zdánlivě negativním smyslu, protože obojí přispělo svou měrou k následujícímu vývoji. Rádi bychom otevřeně diskutovali o smyslu a opodstatněnosti městských satelitů a východnosti a efektivnosti revitalizaci sídlišť. Své místo v programu mají zástupci architektury pozdní postmoderny, dekonstruktivistických pokusů i developerských projektů. Velkým tématem, téměř specifickým pro toto období, jsou obnovy a rekonstrukce historických budov a architektonických památek.
 
Podtématem roku 2019 je výročí 100 let od vzniku Bauhausu, který je na českém a slovenském území symbolicky zastoupen funkcionalistickou architekturou.
 
A samozřejmě ani letos nezapomeneme na reflexi socialistické architektury, průmyslové architektury a současné tvorby.
 
Města a místa zapojená do festivalu v roce 2019:
 
Banská Bystrica, Bardejov, Bechyně, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumov, Bublava, Bystřice pod Hostýnem, Čadca, Čejkovice, Černošice, Česká Lípa, Český Dub, Český Krumlov, Děčín, Dolní Břežany, Dolní Vítkovice, Dúbravica, Francova Lhota, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Hranice, Hrubý Šúr, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jelšava a Magnezitovce, Jeseník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kežmarok, Kopřivnice, Košice, Kremnica, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Lednice, Libčice nad Vltavou, Liberec, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Louny, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Nitra, Nová Paka, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Považská Bystrica, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Slavkov u Brna, Slavonice, Sliač, Stará Ľubovňa, Šumperk, Tábor, Teplice, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Úvaly u Prahy, Valašské Meziříčí, Valtice, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Vizovice u Zlína, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Znojmo, Žatec, Žďár nad Sázavou, Žilina.Staňte se členem klubu Svět kultury a zábavy a budete moci využívat výhod všech našich projektů:

každý den soutěže o vstupenky na koncerty, festivaly, o hodnotné ceny atd.

nejaktuálnější filmový program, připravované filmové premiéry, trailery

Poradíme, kam s dětmi za zábavou!

kulturní přehled... Když se chcete jít bavit

Vaše přihlašovací údaje Vám budou platit pro všechny výše uvedené weby | REGISTRACE

Právě teď má FANonline.cz 47 aktivních čtenářů.